A MAGYAR TUDOMÁNY NAPJA A MIKSZÁTHBAN - ALUMNI programmal 2

A magyar tudomány napja alkalmából a Középiskolai MTA Alumni Program” keretein belül a tanulók különféle tudományterületekhez kapcsolódó előadásokon vehettek részt iskolánkban: a matematika, az angol nyelv és a nyelvészet egy-egy érdekes témáját ismerhették meg újfajta megközelítésből.

A nyelvészeti területet Dr. Sándor Klára nyelvész, egyetemi tanár, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Kulturális Örökség és Humán Információtudományi Tanszékének vezetője képviselte. A rendhagyó tanórát eredetileg jelenléti keretek között terveztük megvalósítani, mely másfél órát ölelt volna fel, illetve az előadást követően szakmai beszélgetésre is sor került volna a magyarszakos tanárokkal. Ez végül kisebb módosításokkal valósult meg: az előadást november 7-én 9.50-től online formában hallgattuk meg a Teams programon keresztül, és egy tanórát ölelt fel. Iskolánk 12. a, 12. n és 9.knyf osztálya vett részt az eseményen. A neves nyelvész előzetesen több témát is felkínált, melyek közül a magyar-művészetek-történelem munkaközösség a Mi a baj a nyelvrokonsággal? c. témát választotta.

Dr. Sándor Klára kiváló előadó, aki széleskörű szakmai tájékozottságáról adott tanúbizonyságot, ugyanakkor igyekezett a diákok számára is figyelemfelkeltő és érdekes módon bemutatni a nyelvrokonítás témakörét. Ez szorosan kapcsolódott a végzős évfolyamok nyelvtanórai tananyagához, így az érettségire készülő diákok számára mindenképpen hasznos információk hangoztak el, de a 9.knyf tanulói számára is érthető és jól követhető volt az előadás, köszönhetően az átlátható és szemléletes ábráknak, diáknak. A különböző nyelvtípusok és az uráli nyelvcsalád bemutatása, valamint a nyelvrokonság bizonyítékainak említése mellett a finnugor nyelvrokonítással páhuzamosan létező egyéb elméletekről is szó volt, melyekhez kapcsolódóan néhány izgalmas példát is hallhattak a diákok. Az alternatív elméletek mindegyike visszavezethető bizonyos okokra, legyen az a nagy múlthoz való tartozás vágya, az egzotikum vagy az etnovallásos elméletek felé való nyitás. Mindezek mellett arra is választ kaphattunk, hogy miért nem szerencsés a nyelvrokonság és a nyelvcsalád szavak használata félrevezető voltuk miatt.

Az előadás egyetlen sajnálatos mozzanata, hogy a rövidebb időkeret miatt sajnos kevesebb idő maradt a kitekintésre, a téma részletesebb kifejtésére, mint ahogyan azt előzetesen terveztük. Reméljük, hogy lesz még lehetőségünk az előadót hallgatni, és a jövőben egy személyes találkozásra is sor kerülhet. Köszönjük a lehetőséget!